اخبار

۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰ تعداد بازدید: ۶۲۲

فرش قرمز براي سرمايه گذاران/ برگزاري 100 رويداد براي معرفي قابليت هاي استان

فرش قرمز براي سرمايه گذاران/ برگزاري 100 رويداد براي معرفي قابليت هاي استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اشاره به نقش رسانه ها در توسعه گردشگری و معرفی قابلیت های استان در این زمینه، اظهار داشت: ضعف عمده در برندسازی و معرفی این ظرفیت ها به مردم دیگر استان های کشور وجود دارد که تلاش و برنامه ریزی ما در جهت تقویت این بخش است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی حبیب یزدان پناه در نخستین نشست خبری و مشورتی خود گفت: ارگ تاریخی بلقیس یکی از قابلیت های شاخص استان برای جذب گردشگر است که امسال نیز 700 میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.

یزدان پناه در خصوص سامان دهی و احیای مجموعه عمارت مفخم و توافق با دانشگاه علوم پزشکی تصریح کرد:  بیمارستان امام رضا(ع) بخشی از عرصه مجموعه مفخم است و طی چشم اندازی که تعریف کردیم باید تخلیه و در اختیار میراث فرهنگی قرار بگیرد که این مهم با پیگیری های انجام شده به زودی محقق می شود.

وی افزود: با آزادسازی حریم و توسعه مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم، بنا داریم این مجموعه را در آینده ای نزدیک همانند میدان نقش جهان اصفهان به نقطه گردشگری برای بجنورد تبدیل کنیم که توجیهات این طرح نیز انجام شده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای کاوش تپه ریوی از سوی هیئتی آلمانی، گفت:برنامه های دیگری همچون راه اندازی موزه پول و سکه، موزه مفاخر و مشاهیر بش قارداش و پارک موزه ارتش در مقبره لهاک خان از دیگر اقدامات پیگیری شده در مدت چند ماهه اخیر است که به زودی محقق می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه گردشگری و آثار تاریخی متعلق به تمام مردم است گفت: باید کمک کنیم و دست به دست هم دهیم تا این بخش را بیش از گذشته معرفی کنیم چرا که رونق گردشگری به نفع ما است و به توسعه همه جانبه استان کمک خواهد شد.

یزدان پناه از واگذاری پروژه های میراث فرهنگی و گردشگری در قالب ماده 27 خبر داد و اظهار داشت: رباط قره بیل به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده آسیایی و قابلیت جذب گردشگر، اهمیت ویژه ای دارد که در آینده آن را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

وی از برگزاری جلسات کارگروهی برای آزادسازی حریم آثار تاریخی خبر داد و افزود: موزه عمارت مفخم که پس از زلزله اردیبهشت سال گذشته تعطیل شده بود با تلاش همکاران حوزه میراث فرهنگی در روز جهانی گردشگری بخش موزه مردم شناسی آن راه اندازی و برای بازدید عموم مردم و علاقه مندان گشوده شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی نیز گفت: طی 6 ماه گذشته، 3 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات به هنرمندان این بخش پرداخت شده است.

وی گفت: یک هزار و 250 کارگاه و 56 فروشگاه با یک هزار و 240 نفر بیمه شده در زمینه صنایع دستی فعالیت می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه بجنورد برای انتخاب شهر ملی گلیم و سفره کردی انتخاب شده است، گفت: جشن برند سازی برای این هنر منحصر به فرد هنرمندان استان، به زودی برگزار می شود.

یزدان پناه از برگزاری 27 مورد نمایشگاه طی امسال خبر داد و تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی خراسان شمالی با حضور فعال در این نمایشگاه ها به معرفی ظرفیت های استان پرداختند که خوشبختانه در نمایشگاه اخیر تهران، غرفه مربوط به صنایع نساجی استان بیشترین فروش در بین غرفه ها را داشت.

وی با بیان اینکه عدم تبلیغات و بازاریابی مهم‌ترین دغدغه در حوزه صنایع دستی است، عنوان کرد: کارگروه مارکتینگ و برندسازی در این زمینه تشکیل شده است و به صورت جدی پیگیر این دغدغه هستیم.

وی همچنین از تشکیل کارگروه عشایری با حضور معاونت عمرانی استاندار برای نخستین بار خبر داد و افزود: در این کارگروه به دنبال شناسایی ظرفیت های بکر و منحصر به فرد مناطق عشایری استان برای جذب گردشگر هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با تاکید بر اینکه در این اداره کل به معنای واقع کلمه برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن می کنیم، تصریح کرد: کمک به سرمایه گذاران، کمک به رشد و توسعه استان است و ما نیز اولویت و تلاش های خود را در این زمینه قرار داده ایم.

یزدان پناه با اشاره به کسب مقام سوم خراسان شمالی در جشنواره چارسوق، اظهار کرد: به دنبال معرفی قابلیت های خراسان شمالی و معرفی آن به گردشگران استانی، کشور و خارجی هستیم که این مهم را با برگزاری جشنواره های متعدد پیگیری می کنیم.

وی عنوان کرد: به همین منظور 100 رویداد محلی، استانی، منطقه ای و ملی که قابلیت برندشدن و معرفی دارند، شناسایی و در جهت جذب گردشگران این رویدادها را برگزار می کنیم که البته رسانه ها در این زمینه می توانند نقش موثری ایفا و در شناسایی قابلیت های گردشگری استان کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه همدلی بیش از هر چیزی در رسیدن به توسعه و اهداف تعیین شده برای مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لازم است، گفت: در این مسیر، اصحاب رسانه و خبرنگاران به عنوان نورافکن باید کاستی ها را نمایان و با انعکاس خبر و گزارشات، مسئولان را ملزم به پیگیری و رفع موانع کنند.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto