اخبار

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۰۸ تعداد بازدید: ۹۳۳

صدور و اعطاي دومين پروانه مجموعه دار اموال فرهنگي-تاريخي و هنري استان

صدور و اعطاي دومين پروانه مجموعه دار اموال فرهنگي-تاريخي و هنري استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از صدور و اعطای دومین پروانه مجموعه دار اموال فرهنگی-تاریخی و هنری استان خبر داد و گفت: حمایت ،تقویت ،حفظ و توسعه مجموعه های خصوصی گامی در جهت معرفی فرهنگ و تمدن غنی استان و آغازی  بر راه اندازی موزه های خصوصی می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، مهمد سویدانلویی افزود: همه ساله روز 18 می  برابر با 28 اردیببهشت با عنوان روز جهانی موزه  نامگذاری شده است که شعار امسال روز جهانی موزه از سوی شورای بین المللی موزه ها(ایکوم)  با عنوان "ارتباطات خلاق و نوین موزه ها-رویکردهای جدید، مخاطبین جدید "نامگذاری گردیده است.

وی گفت:  آشنا سازی مردم با ذخائر گذشته انسان ها ،ایجاد ارتباط در میان نسل های گذشته و آینده این جامعه ،فرهنگ سازی جهت جلوگیری از به غارت رفتن ذخائر ،کمک رسانی به محققان ،پژوهشگران و دانشمندان ،توسعه و گسترش پیوند های ملی و دینی این جامعه در نهایت کمک رسانی به توسعه و تمدن بشری را از جمله اهداف حمایت از مجموعه داران و موزه های خصوصی می باشد.

سویدانلویی در ادامه افزود: پروانه مجموعه آقای کلیم ا... توحدی تحت عنوان مجموعه  مردم شناسی کرمانج  به عنوان دومین مجموعه دار بخش خصوصی استان از سوی اداره کل موزه ها صادر گردیده است که شامل قریب به پانصد شی از دوره ساسانی تا معاصر  با موضوعات اسناد و نسخ خطی ، پوشاک کرمانج ، ظروف سفالی ، صنایع دستی،انواع بافته ها ، آرشیو موسیقی و سایر وسایل  در ارتباط با زندگی قوم کرمانج می باشد.

 وی گفت: اشیا مذکور با همت و علاقمندی وافر آقای کلیم ا... توحدی در طی بیش از پنجاه سال از طریق خریداری و هدیه ،گردآوری و نگهداری گردیده اند.

شایان ذکر است بر اساس آیین نامه مدیریت ، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب 10/5/1384 :

ماده 4: مجموعه دار به شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که بدون قصد تجارت نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی-تاریخی و هنری از طریق مجاز اقدام می نماید.

ماده 5:مجموعه اموال فرهنگی تاریخی و هنری به تعدادی از اموال اطلاق می شود که علاوه بر ارزش فرهنگی تاریخی و هنری هر یک از آانها ، اجتماع هویتی مستقل ایجاد و ارزش و هویتی مضاعف به وجود می آورد.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto