اخبار

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲ تعداد بازدید: ۱۴۷۸

40% پیشرفت فیزیکی مرمت مقبره خواجه کمال جاجرمی(سردابه)

40% پیشرفت فیزیکی مرمت مقبره خواجه کمال جاجرمی(سردابه)

40% پیشرفت فیزیکی مرمت مقبره خواجه کمال جاجرمی(سردابه)

علی اکبر وحدتی روزگذشته 13 اردیبهشت با اعلام این خبر گفت: بنای تاریخی مقبره خواجه کمال بنایی آرامگاهی - یادمانی مربوط به دوره ایلخانی است و بر مزار یکی از مشاهیر جاجرم به نام «خواجه کمال» ساخته شده است. این مقبره در جنوب شرق شهر جاجرم و در مجاورت بقعه علی بن مهزیار قرار گرفته است.

وی افزود : مقبره خواجه کمال که در منطقه با نام «سردابه» شناخته می شود بنایی سنگی با پلان چهارتاقی است که گنبد خانه آن (مدفن) در مرکز بنا قرار دارد و دالان گردشی در اطراف آن ایجاد شد است. سردابه که محل خاکسپاری و دفن است به صورت زیر زمین ستوندار احداث شده است و بر روی آن بنای چهارتاقی با لاشه سنگ ساخته شده است. این بنا از نظر پلان معماری یکی از فاخرترین بناهای تاریخی استان است که مرمت و احیای آن به عنوان نمونه بناهای آرامگاهی تاریخی استان اهمیت ویژه ای دارد. بنای سردابه به دلیل ارزش های معماری و تاریخی و داشتن ویژگی های منحصر به فرد در تاریخ 1385/12/28 واجد ارزش تاریخی شناخته شده و با شماره 18742 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وحدتی گفت : جامعه ایران از دیر باز در نظام معنوی می زیسته و معماری سنتی از آفریده های آن است و از این رو است که تجسم کالبدی این نگرش به شکل برپایی یادمان ها ظهور پیدا کرده است. هرچند این نگرش پسندیده از عهد قاجار در ایران کمرنگ تر شده است اما همچنان حرمت نهادن به تاریخ، هنر و مفاخر بخشی از فرهنگ جامعه ایرانی به شمار می آید. در همین راستا و با توجه به ظرفیت های تاریخی و فرهنگی شهرستان جاجرم اداره کل میراث فرهنگی طرح ایجاد «بوستان مفاخر و مشاهیر جاجرم» را در محل مقبره خواجه کمال در دستور کار قرار داده و کلیات طرح یاد شده در شورای فنی میراث فرهنگی به تصویب رسیده است. با توجه به قرارگرفتن بقعه خواجه علی بن مهزیار در مجاورت مزار خواجه کمال و نیز وجود چهره های متعدد علمی، مذهبی، فرهنگی و ادبی دیگر در تاریخ جاجرم، موقعیت مورد نظر با ایجاد بوستان مشاهیر مکان بسیار مناسبی برای معرفی مشاهیر و چهره های نامدار تاریخ جاجرم خواهد بود که نقش اساسی در بازیابی هویت تاریخی شهر ایفا خواهد نمود.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto