اخبار

۱۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۱۱ تعداد بازدید: ۹۴۰

هفتمين سوگواره خيمه ها و نجواها خراسان شمالي در برج ميلاد برگزار مي گردد

هفتمين سوگواره خيمه ها و نجواها خراسان شمالي در برج ميلاد برگزار مي گردد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از برگزاری هفتمین آئین سوگواره خیمه ها و نجواها با عنوان "سوگ چامه" با هدف معرفی آیین های عزا داری این استان، در ساعت 16 عصر امروز در محل برج میلاد تهران خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی در این باره اظهارکرد: در این مراسم انواع آیین های استان خراسان شمالی  در قالب هیئات و دسته های عزاداری در محل برج میلاد توسط پیر غلامان و هنرمندان عاشورایی و حسینی به عموم علاقمندان معرفی خواهد شد.

وی بیان کرد: در محل درب ورودی برج میلاد هم برگزاری مراسم آیینی تعزیه خوانی، نقالی، پرده خوانی و علم بندان را خواهیم داشت.

سویدانلویی افزود: در حاشیه این مراسم در بخش نگار خانه نیز نمایشگاهی از عکس و سایر تولیدات هنری و صنایع دستی  در رشته های قلم زنی و رودوزی های سنتی مرتبط با موضوع محرم و آیین های عاشورایی مانند خوشنویسی، عکاسی، نقاشی و تولیدات کاشی را جهت معرفی علاقه مندان برگزار می گردد .

وی گفت: در این نمایشگاه از مجموعه عکس هایی که توسط عکاسان و هنرمندان استان ارسال شده، 50 قطعه عکس و تعدادی از آثار خوشنویسی انتخاب شده است  که به معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

سویدانلویی از برگزاری نشست ها و جلساتی با حضور مسئولان استان خراسان شمالی و میهمانان در حاشیه این مراسم خبر داد وگفت: معرفی آداب و رسوم استان و اجرای بر نامه های مرتبط با موضوع مانند اشعار آیینی به زبان محلی ترکی و کردی و ... نیز از دیگر برنامه ها در این آیین است.

وی عنوان کرد: در هفتمین سوگواره خیمه ها و نجواها با عنوان "سوگ چامه" و با هدف معرفی آیین های عزاداری در خراسان شمالی، 70 نفر از ذاکرین و تعزیه خوانان استان حضور  دارند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی خاطرنشان کرد: عموم علاقمندان می توانند به مدت دو روز( 14 و 15 آبان ماه جاری) از ساعت 16 تا 21  در محل برج میلاد تهران حضور داشته باشند و با آیین های عزاداری خراسان شمالی آشنا شوند.

وی از تمام هم استانی های مقیم تهران دعوت کرد که در این مراسم حضور پررنگ داشته باشند و به غنای مذهبی و بار فرهنگی این برنامه فرهنگی استان خراسان شمالی کمک کنند

سویدانلویی اظهار کرد: برگزاری این مراسم با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خراسان شمالی و برج میلاد انجام می شود.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto