اخبار

۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰ تعداد بازدید: ۹۸

نمايش پيشينه مردم‌شناسي و تاريخي جاجرم در موزه گرمابه و تاريخ شهر

نمايش پيشينه مردم‌شناسي و تاريخي جاجرم در موزه گرمابه و تاريخ شهر

موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم از جمله موزه هایی است که در آن آثار و اشیای قدیمی را كه می‌تواند گویای زمینه و پیشینه مردم شناسی و تاریخی باشند، در خود جای داده‌ است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، طبق تعریف ایکوم، موزه موسسه‌ای است دائمی، بدون هدف مادی که درهای آن به روی عموم گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن قرار دارد. هدف موزه ها تحقیق در آثار و شواهد بر جا مانده از انسان و محیط زیست او، گردآوری، حفظ و ایجاد ارتباط بین آثار، به ویژه به نمایش گذاردن آنها برای بررسی و بهره وری معنوی است.

مجموعه‌های موزه‌ای به این اعتبار، گنجینه ملی و از اسناد فرهنگ و تمدن انسانی به شمار می‌روند که در ادامه این گزارش با یکی از موزه های خراسان شمالی با عنوان موزه گرمابه و تاریخ شهر جاجرم آشنا می‌شویم.

حمام جاجرم

حمام خزینه‌ای جاجرم با 700 مترمربع مساحت در کنار قلعه قدیم شهر از بناهای بجا مانده از قرون متأخر اسلامی در بافت قدیمی شهر است. ورودی حمام با 5 پله به سمت رخت‌كن حمام هدایت می‌شود كه این راهرو یا هشتی با پوشش گنبدی، به‌خاطر جلوگیری از تبادل سردی و گرمی هوای حمام احداث شده است.

مجموعاً این حمام از پنج قسمت تشكیل شده است كه سه قسمت آن درونی و دو قسمت آن بیرونی است. قسمت درونی حمام شامل رختكن یا سربینه، گرمخانه، خزینه و آب‌انبار و قسمت‌های بیرونی نیز شامل گلخن و منبع آب گرم است.

این بنا به‌دلیل ویژگی‌های شاخص فرهنگی و تاریخی در سال 1386 به شماره 22212 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حمام (گرمابه)

  در ادیان مختلف، آیین شستشو, غسل و تطهیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همین نیاز بشر به محلی برای شستشو و تطهیر، موجب احداث حمام‌ها شده است.

حمام از جمله ابنیه مهم شهری و غیر مذهبی بوده كه معمولاً در مراكز محلات و یا در مجاورت راسته‌های بازار و یا گذرگاه‌های اصلی احداث می‌شده است. در واقع در حمام علاوه بر خدمات بهداشتی و شستشو، خدماتی نظیر آرایش و حجامت، ختنه کردن، دندان کشیدن، شکسته‌بندی و... هم انجام می‌شده است.

 علاوه بر این حمام مرکز مبادله اطلاعات بود، حمام محل کنترل مردم بود، حمام میعادگاه مردم محله بود، حمام مرکز رفاقت‌ها، پیمان بستن‌ها و دوستی‌ها بود. حمّام‌ها عموماً جهت گرم بودن در زمستان و خنك بودن در تابستان و همچنین سوارشدن آب جاری در مخازن آن، چند متر پایین‌تر از سطح زمین ساخته می‌شده است.

غرفه‌های موجود در موزه حمام جاجرم

 1- سربینه :

    محوطه ورودی حمام به وسیله یک پله و همراه با یک انحنای ملایم به هشتی کوچکی وصل می‌شود. با عبور از چند پله با همان انحنا به سربینه یا رختکن می‌رسیم که زیباترین بخش حمام است. یک غرفه استاد حمامی(سر حمومی) چیدمان شده است.

غرفه استاد حمامی(سر حمومی):

      حمامی (استاد حمام ) صاحب یا اجاز ه دار و گردانند ة حمام بود كه پشت دخل می نشست و در واقع بالاترین منصب را در حمام او داشت . او افزون بر نشستن پشت دخل و حفظ پول و اشیا ی قیمتی مشتریان، وظایف دیگری نیز بر عهده داشت از جمله آنها گرم نگه داشتن آب، رفت و روب گرمابه، خوشبو كردن فضای آن و ... است.

غرفه پوشاک:

عمده‌ترین جنبه کاربردی پوشاک، علاوه بر بعد مذهبی و پوششی آن، حفاظت بدن در مقابل عوارض آب و هوایی و نیز خطرات و ضربه‌ها و تماس‌های ناشی از فعالیتهای روزمره است. همچنین پوشاک می‌تواند برای راحتی، حجب و حیا و نیز برای ایمنی مورد استفاده قرار گیرند. پوشاک، بارزترین سمبل فرهنگی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین مظهر قومی و سریع‌الانتقال‌ترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تأثیر پدیده‌های فرهنگ پذیری در میان جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد.

 

2-گرمخانه:

فضای گرمخانه، مربع شکل است که دارای پوشش طاق وگنبدی بوده است و نورگیرهایی در رأس گنبد تعبیه شده است، غرفه‌های دلاک، عطاری، نمازخانه و باستان‌شناسی و در سمت غربی آن، خزینه حمام قرارگرفته است كه سطح آن از سطح گرمخانه كمی بلندتر است.

غرفه دلاک:

    دلاکی از اركان مشاغل حمام بود. دلاکان جزو خدمة حمام بودند وكار شست‌و‌شوی مشتریان حمام را برعهده داشتند. دلاك‌ها بسته به بزرگی حمام بیش از دو یا سه نفر بودند. هر مشتری با دلاك خاصی طرف بود و كار مشتری را تا آخر یك دلاك انجام می‌داد.

دلاك‌ها به غیر از كار استحمام كارهایی نظری حجامت و جراحیهای كوچك و كشیدن دندان، كیسه‌كشی، صابون‌زنی، مشت و مال، خال‌كوبی، حنابستن و... را نیز انجام می‌دادند.

غرفه عطاری:

   در گذشته، عطاری بنیان طب سنتی این سرزمین را تشکیل می‌داده‌اند. در شهرستان جاجرم نیز  با دارا بودن پوشش گیاهی متنوع، کوهپایه‌ها و دشت‌های آکنده از انواع گیاهان دارویی این موضوع اهمیت دو چندان داشته است.

از مهم‌ترین گونه‌های دارویی می‌توان از كانی،گل گاوزبان، اسطخدوس، آنغوره، مخلصه، آویشن، كاكوتی و... را نام برد كه در غرفه عطاری با فضا آرایی زیبایی‌، بخشی از گیاهان دارویی به‌نمایش در آمده است.

غرفه شخصیت‌های جاجرم:

   به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر با شرح حال بزرگان این دیار، غرفه شخصیت‌های جاجرم برپا شده است و در کنار تندیس‌های به نمایش درآمده در این موزه، اطلاعاتی پیرامون شخصیت‌ها، ارائه شده است.

غرفه محرم:

آیین‌های محرم از نمادین‏ترین آیین‌های مذهبی هستند كه تك تك اجزا و عناصر آن‌ها در جامعه و افراد نهادینه شده است. در ایام عزاداری‌های امام حسین(ع) در شهر و روستاهای شهرستان جاجرم آیین‌های متعددی برگزار می‏شود و در هر یك از این مراسم و آئین‏ها تلاش می‏شود گوشه‏ای از قیام امام حسین(ع) به نحوی بازسازی و تجلی پیدا كند. به همین منظور غرفه‌ای از نمادهای آیین‌های محرم و صفر در نظر گرفته شده است.

غرفه باستان‌شناسی:

وجود تپه‌ها و محوطه‌های پیش از تاریخ همچون تپه حیدران، تپه پهلوان جاجرم و همچنین محوطه چلو سنخواست به عنوان یکی از وسیع‌ترین محوطه‌های پیش از تاریخ در شمال شرق ایران با قدمت چندین هزارساله و عبور شاهراه‌های اصلی در دوران تاریخی، نشانگر اهمیت منطقه و انجام مبادلات فرهنگی و تجاری از دیرباز بوده است که  نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی علمی اخیر نیز این موضوع را تأیید کرده است.

در این غرفه سفالینه‌های مربوط به دوران پیش از تاریخ  با قدمت چند هزار ساله که شامل ظروف نگهداری مایعات و غذا است و همچنین سکه‌ها و اشیاء مربوط به دوران اسلامی که از منطقه بدست آمده و یا توسط مردم فرهنگ دوست شهرستان تحویل داده شده، در معرض نمایش است.

غرفه صنایع دستی(جوراب‌بافی)

    صنایع دستی در استان خراسان شمالی كه سكونت‌گاه اقوام مختلف كرد، تركمن، ترك، كرمانج، فارس و تات است از تنوع و گونه‌گونی كم‌نظیری برخوردار است. نمد بافی، کلاه کرکی، سفره محلی(گلیم)، قالی‌بافی، تابلو فرش، پارچه بافی(چادر شب) که توسط مردم این شهرستان بافته می‌شود.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto