اخبار

۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱ تعداد بازدید: ۱۶۱

آغازعمليات اجرايي بهسازي زيرساختها و تجهيزات موزه اي عمارت مفخم

آغازعمليات اجرايي بهسازي زيرساختها و تجهيزات موزه اي عمارت مفخم

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از آغاز عملیات اجرایی بهسازی زیرساختها و تجهیزات موزه ای عمارت مفخم خبر داد.

    به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی مستوفیان با اعلام این خبر افزود: عملیات بهسازی زیرساختها و تجهیزات موزه ای عمارت مفخم به منظور ارتقاء استانداردهای نمایشی  در بخشهای  اصلاح ویترینها ، معرفی ، نورپردازی و ... با اعتباری بالغ بر 1500 میلیون ریال در حال انجام می باشد.

 وی گفت: امید است با اقدامات مذکور و پس از اتمام عملیات اجرایی تا پایان سال جاری موزه باستان شناسی عمارت مفخم به روی بازدیدکنندگان و علاقمندان بازگشایی گردد.

گفتنی است عمارت مفخم بزرگترین و شاخص ­ترین اثر تاریخی دروۀ قاجار در استان خراسان شمالی است که در اوایل دهۀ 1300 هجری قمری به دستور یار محمدخان شادلو معروف به سردار مفخم، حاکم منطقه شمال خراسان، به عنوان محل سکونت وی و خانواده اش ساخته شده است.

 این بنای تاریخی با شماره 952 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است. بنای عمارت مفخم پس از مرمت و احیا به موزه بزرگ باستان شناسی و مردم شناسی استان تبدیل شده است. موزه های مردم شناسی از جمله موزه های تاریخی هستند که در آن گوشه ای از فرهنگ اقوام و ملل یک منطقه را در قالب های آداب و رسوم، مشاغل سنتی و صنایع دستی به نمایش گذاشته می شود. بخش مردم شناسی موزه از سه موضوع کلی اقوام، مشاغل و آئین ها تشکیل شده است. در ادامه محتوای هر یک از بخش های موزه مردم شناسی معرفی شده است.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto