اخبار

۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۸ تعداد بازدید: ۳۳۴

عمليات خواناسازي و مرمت قسمتي از برج باروي ارگ بلقيس اسفراين پايان يافت

عمليات خواناسازي و مرمت قسمتي از برج باروي ارگ بلقيس اسفراين پايان يافت

مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس از اتمام عملیات خواناسازی، اصلاح و بازسازی آب شستگی آثارمعماری داخل ارگ و مرمت قسمتی از برج باروی ارگ ضلع شرقی مجموعه شهر تاریخی بلقیس اسفراین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علیرضا نجفی اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه های این پایگاه، فعالیت مرمتی و حفاظتی در آبشستگی بناهای داخل ارگ، برج باروی جبهه شرقی ارگ و شارستان(دروازه نیشابور) است.

نجفی افزود: در همین راستا پروژه «خواناسازی، اصلاح و بازسازی آب شستگی بناهای داخل ارگ و مرمت برج باروی ارگ ضلع شرقی مجموعه شهر تاریخی بلقیس اسفراین» با اعتباری بالغ بر 920 میلیون ریال توسط پیمانکار درخرداد و تیرماه امسال صورت گرفت.

وی عنوان کرد: هدف از اجرای این پروژه، حفاظت و جلوگیری از تخریب عوامل جوی و مرمت اضطراری و تکمیلی در مجموعه است.

وی تصریح کرد: ازسال 1388 با تاسیس پایگاه در این مجموعه  به صورت مستمر در آن فعالیت های باستان شناختی، مرمتی و ساماندهی انجام می شود و این فعالیت ها باعث شده که این مجموعه به  یکی از بزرگترین پتانسیل گردشگری شهرستان و استان تبدیل شود.

شهر بلقیس یکی از شهرهای مهم دوره اسلامی و مشتمل بر بخش های ارگ، شارستان و ربض با وسعتی بالغ بر 200 هکتار  بوده که از لحاظ قدمت با دوره استقراری متوالی از صدر اسلام – تا اواخر صفویه است. ارگ شهر بلقیس که مهم ترین  و شاخص ترین اثر مجموعه است از آن می توان به عنوان یکی از بزرگترین سازه های خشتی در ایران پس از ارگ بم نام برد.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto