اخبار

۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۳۰ تعداد بازدید: ۳۰۸

فرهنگ و تنوع اقوام به صنايع دستي خراسان شمالي هويت بخشيده است

فرهنگ و تنوع اقوام به صنايع دستي خراسان شمالي هويت بخشيده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه صنایع دستی نشانگر هویت و فرهنگ مردمان هر منطقه ای است، گفت: فرهنگ و تنوع اقوام خراسان شمالی در نقش و نگارهای صنایع دستی استان متجلی شده که ارزشمند است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه در محل مصلای امام خمینی(ره) بجنورد که به مناسبت هفته صنایع دستی انجام شد، بخشی از مأموریت ها و اقدامات این حوزه را در جمع نمازگزاران تشریح کرد.

یزدان پناه اظهار داشت: صنایع دستی به دلیل ارتباط مستقیم با روح و جان آدمی، به عنوان بخشی از هویت اصیل در جغرافیای فرهنگی هر منطقه ای به شمار می رود و دارای معنویت است.

وی افزود: صنایع دستی از دیرباز تا کنون علاقه مندانی را داشته و در خراسان شمالی نیز از جمله هنرهایی است که سبب گردهم آیی اعضای خانواده در کنار یکدیگر و فعالیت در جهت تولید صنایع دستی و فروش آن شده است.

وی با اشاره به وجود 61 رشته فعال صنایع دستی در استان، عنوان کرد: از این تعداد 51 رشته دارای نشان ملی مرغوبیت کالا و 4 محصول صنایع دستی نیز دارای مهر اصالت یونسکو است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از صادرات قریب به 130 هزار دلار صنایع دستی از مبدأ استان در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: همچنین بیش از 70 میلیارد ریال تسهیلات به صنعتگران این بخش در سال 97 پرداخت شد.

وی آموزش، معرفی و فروش صنایع دستی را از جمله مهم ترین مأموریت های معاونت صنایع دستی برشمرد و گفت: تجاری سازی و برند سازی صنایع دستی در جهت فروش بیشتر از اقدامات اصلی ما در این حوزه برای سال 98 است.

یزدان پناه با اشاره به ویژه برنامه های هفته صنایع دستی، اظهار داشت: به همین مناسبت نمایشگاه صنایع دستی در محل پارک توریستی بش قارداش بجنورد برپاست و از تمام علاقه مندان برای حضور در این نمایشگاه دعوت می شود.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto