اخبار

۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۰۰ تعداد بازدید: ۳۴۳

راه اندازي موزه باستان شناسي بجنورد به صورت جدي دنبال مي شود

راه اندازي موزه باستان شناسي بجنورد به صورت جدي دنبال مي شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با تأکید بر اهمیت و نیاز بجنورد به عنوان مرکز استان به فضاهای فرهنگی و موزه های متنوع، گفت: تمام اقدامات جهت راه اندازی مجدد موزه مفخم بجنورد به صورت جدی در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی مستوفیان با اشاره به آسیب عمارت مفخم بر اثر زلزله اردیبهشت ماه سال 96 اظهار داشت: موزه مردم شناسی و باستان شناسی واقع در این عمارت نیز به همین سبب تعطیل شدند.

مستوفیان با بیان اینکه موزه مردم شناسی بجنورد در سال گذشته  پس از مرمت و تجهیز، همزمان با روز جهانی جهانگردی برای بازدید علاقه‌مندان باز شد، تصریح کرد: راه اندازی مجدد موزه باستان شناسی نیز به صورت جدی دنبال می شود.

وی افزود: بر همین اساس برنامه ریزی لازم از اواسط سال گذشته به منظور جذب اعتبار به منظور تهیه طرح مقاوم سازی و مرمت بنا، استحکام بخشی، تهیه طرح محتوایی، حفاظت الکترونیک و زیرساخت موزه مورد پیگیری قرار گرفت و 6 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز جذب شد.

وی عنوان کرد: همزمان با این اقدامات، ساماندهی و تجهیز موزه با محتوای جدید و همراه با خلاقیت و نوع آوری و همچنین توجه ویژه به موضوع کودکان در فضای موزه در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا جلسه ای با حضور کارشناسان مربوطه در محل مجموعه مفخم جهت دریافت نظرات و عملیاتی شدن پروژه برگزار شد.

مستوفیان اظهار داشت: با توجه به تعدد آثار، تپه ها، محوطه های تاریخی و آثار و داده های فرهنگی حاصل از کاوش های باستان شناسی، استان از ظرفیت های بسیار مناسبی جهت ایجاد و راه اندازی موزه های باستان شناسی و سایت موزه های فضای باز برخوردار است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تحقق این مهم، نقش بسیار تأثیرگذاری در توسعه گردشگری و ماندگاری مسافر در استان دارد و ما به دنبال عملیاتی شدن آن هستیم.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto