اخبار

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸ تعداد بازدید: ۴۴۹

بقاياي ديواره هاي واقع در محوطه چغورباغ ارتباطي با اثر ثبتي ندارد

بقاياي ديواره هاي واقع در محوطه چغورباغ ارتباطي با اثر ثبتي ندارد

 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: بقایای دیواره های واقع در محوطه چغور باغ ارتباطی با اثر ثبتی ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی مستوفیان اظهار داشت:  ارزش تاریخی محوطه چغور باغ که به شماره 21109 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اثر معماری نبوده است بلکه مربوط به لایه های تاریخی و فرهنگی بوده که در لایه های زیرین این تپه قرار دارد و بقایای روی این تپه ارتباطی با اثر ثبت شده ندارد.

وی با بیان اینکه نوع دیواره های چینه ای و مصالحی که در این دیواره ها بکار گرفته شده است، ارتباطی با دوره تاریخی که برای این تپه به ثبت رسیده ندارد، افزود: مطالعات و بررسی ها نشان می دهد این دیواره و سازه ها از خاک همان محوطه و با قدمت 40 ساله ساخته شده و به هیچ عنوان ارزش تاریخی ندارد.

وی همچنین با اشاره به بازدید، پایش و بررسی مداوم آثار تاریخی استان از سوی کارشناسان و نیروهای یگان حفاظت، طی یک ماه اخیر و به دنبال بارندگی های فروردین ماه جاری، اظهار داشت: اقدامات اضطراری رفع خطر و نجات بخشی این آثار به صورت شبانه روزی انجام شده است.

مستوفیان با ابراز امیدواری از اینکه هیچ آسیب ناشی از بارندگی، آثار تاریخی استان را تهدید نمی کند، گفت: علی رغم اینکه هنوز اعتباری از محل طرح های مقابله با بحران برای مرمت ابنیه و آثار تاریخی آسیب دیده تخصیص پیدا نکرده اما این مهم با استفاده از توان کارگاهی پرسنل اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی انجام گرفته است.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto