اخبار

۸ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۵۳ تعداد بازدید: ۶۴۳

تقويم کاري موزه ها و اماکن فرهنگي تاريخي در نوروز 98 ابلاغ شد

تقويم کاري موزه ها و اماکن فرهنگي تاريخي در نوروز 98 ابلاغ شد

در نامه ای از سوی مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تقویم کاری موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش این سازمان در نوروز 98 ابلاغ شد.

 در این ابلاغ آمده است: «ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن سال جدید و ایام نوروز، طبق روال هر ساله بخشنامه و تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی تحت پوشش سازمان متبوع در سطح کشور از تاریخ 25/12/97 لغایت 16/1/98 به شرح زیر ارسال می گردد. خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا نسبت به اجرای برنامه های اعلامی اقدام لازم صورت پذیرد:

  1. روز چهارشنبه مورخ 29 اسفند 1397 کلیه موزه ها و اماکن وابسته فعال و روز پنجشنبـه اول فروردین 1398 كلیـه موزه هـا و اماكـن وابستـه از ساعت 9 صبح آماده پذیرایی از بازدید کنندگان هستند.
  2. ساعت كار موزه ها و اماكن وابسته در ایام نوروز از ساعت 9 صبح لغایت حداقل 19 اعلام می گردد. ولیکن افزایش ساعـت کاری کاخ موزه ها، موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی که تقاضای بازدیـد بیشتری را دارا می باشند براساس صلاحدید مدیران کل محترم استانها، مدیران محترم کاخ موزه های تهران و موزه ملی ایران بلا¬مانع است.

3- نـرخ ورودی موزه ها و اماكن فرهنگی- تاریخی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت. کلیه موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی موظفند نسبت به نصب تابلو نرخ ورودیه در محل مناسب در معرض دید بازدیدکنندگان اقدام نمایند.

4- كلیـه موزه ها و اماكن فرهنگی¬ـ تاریخی تحـت پوشش، روز 13 فروردین باز و ضروریسـت مدیران محترم مجموعه های دارای باغ تاریخی و محوطه سبز ترتیبی اتخاذ فرمایند تا از برگزاری مراسم سنتی روز سیزدهم در این محوطه ها  جلوگیری بعمل آید.

5- نسبـت به انجام امور نظافت موزه اعـم از فضاهای نمایشـی، ویترین¬ها، بخش اداری، بخش¬های خدماتی، سرویس¬های بهداشتی و رفع نواقص فنی در تمامی قسمت های موزه (تعویض شیشه های آسیب دیده، بازبینی سیستم های روشنایی و...) اقدام شود.

6- در مجموعه های فرهنگی ـ تاریخی که دارای چند موزه با بنای تاریخی می باشند نسبت به نصب تابلو راهنما برای هر بنا اقدام شود.

7-  کلیه پرسنل و عوامل موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی( راهنمایان ـ مراقبین ـ نگهبانان ـ  بلیت فروشها و ...) موظف به الصاق کارت شناسایی هستند، در صورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد که لباس کارکنان موزه متحدالشکل باشد.

8- برنامه ریزی لازم به منظور توزیع بروشور و كاتالوگ و CD (حداقل دوزبانه) در حد امكان و نمایش فیلم کوتاهی از موزه و آثار تاریخی استان در سالن موزه (در حدود 15 دقیقه) صورت پذیرد.

9- زیرنویس و تابلوهای دو زبانه برای معرفی اشیاء و اماکن و بناهای تاریخی ـ فرهنگی نصب گردد.

10- نسبت به برپایی نمایشگاه های مرتبط با موزه ها و میراث فرهنگی(متناسب با امکانات و آثار موجود در موزه ها) و نیز همایش و سمینارهای مختلف برای معرفی موزه و میراث فرهنگی اقدام شود.

11-  جشن های نوروزی در محوطه و مکان های مناسب در موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی متناسب با موضوع موزه(مثل چیدن سفره هفت سین، اجرای موسیقی سنتی و…) در صورت امکان برگزار گردد.

12- راه اندازی باجه های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهر های پر بازدیدکننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت توسط بازدید کنندگان در دستور کار قرار گیرد.

13- مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی از بکارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدکنندگان خودداری نمایند.

14- مدیران محترم موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی و یا جانشینان آنها موظف اند در طول ایام مذکور پاسخگوی مخاطبین باشند و در صورت بروز مشکل سریعاً  نسبت به رفع آن اقدام نمایند و تمامی تلاش خود را مبنی بر رضایت مندی مخاطبین به  عمل آورند.

15- نسبت به ارسال آمار بازدیدکنندگان از موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی به ستاد در طول ایام نوروز اقدام شود.

16- برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری از جمله مسابقه نقاشی، طراحی، عکاسی و خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه های سطح استان صورت پذیرد.

17-  از توان NGOها و تشکل های مردم نهاد جهت راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه ها یا محوطه ها استفاده شود.

18- با توجه به تجربه خوب و مناسب برخی از موزه ها و مجموعه ها در سالهای گذشته مبنی بر برگزاری شبی با موزه (برنامه ریزی به منظور اجرای برنامه های فرهنگی در هنگام شب) در صورت امکان و داشتن شرایط مناسب، موزه ها می توانند نسبت به برنامه ریزی لازم به منظور اعلام و اختصاص شبی برای این موضوع اقدام نمایند.

19-  از پذیرش هر گونه تقاضای فیلمبرداری و عکسبرداری از موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی، اشیاء و آثار تاریخی در ایام مذکور به غیر از گروه های خبری و برنامه های مناسبتی زنده صداو سیما مرتبط با نوروز خودداری گردد.

20-  تهیه گزارش های خبـری و برنامه های مرتبط با نوروز پس از اخذ تأییدیه از روابط عمومی سازمان امکان پذیر است.

21-  تهیه برنامـه های مناسبتی غیـر مرتبط زنـده در داخل موزه ها و اماکـن فرهنگی ـ تاریخـی ممنوع است.

22-  ضبط برنامه های مناسبتی مرتبط با نوروز با استفاده از نمای بیرونی موزه ها و اماکن فرهنگی ـ تاریخی به عنوان BACKGROUND ( بک گراند) بلامانع می باشد.

23-  عکسبرداری و فیلمبرداری مراجعین در قالب گردشگر برای ثبت خاطرات بلا مانع می باشد.

24 - انتظار می رود کلیه مدیران محترم استانها، حمایت های مادی و معنوی خود را به منظور اجرایی شدن موضوعات و برنامه های فوق الذکر به عمل آورند.

 یادآور می گردد، اداره کل موزه ها با توجه به مفاد اعلام شده نسبت به انجام بازدیدهای موردی در این ایام اقدام خواهـد نمود. در ضمن خواهشمند اسـت دستور فرمایند نسبت به ارسال مستنـدات و برنامه های اجراء شـده در این ایام جهـت جمع بندی و ارزیابی عملکرد تا تاریخ 18/1/1398 به این اداره کل اقدام لازم معمول دارند. در صورت نیاز بـه اطلاعات بیشتر همکاران این اداره کل با شمـاره تلفـن  61063348 آماده پاسخگویی هستند.

 

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto