اخبار

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۷:۴۵ تعداد بازدید: ۹۱۷

آغاز هشتمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

آغاز هشتمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین از آغاز هشتمین فصل کاوش باستن شناختی در شهر تاریخی بلقیس اسفراین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، علیرضا نجفی با اعلام این خبر افزود: اولین فعالیت­های باستان­شناسی به صورت علمی در این مجموعه از سال 1386 آغاز و هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است.

وی گفت: در فصل هفتم کاوش های باستان شناختی که در دو بخش ارگ و شارستان صورت گرفت در داخل ارگ بقایایی از منازل مسکونی پیرامون یک حیاط مرکزی با یک سیستم آبرسانی  با ساختار تنبوشه ای که به حوض انبار وصل می شد کشف گردید.

نجفی افزود: بخش دیگرکاوش ها که در شارستان در بخش معروف به تپه منارصورت گرفت منجر به کشف یک صحن بزرگ با رواق های پیرامونی با یک ورودی آجر فرش که ایوان آن مزین به گچبری هایی از نوع برهشته  بوده  که در نوع خود از بی نظیرترین گچبرهای دوران اسلامی  در قرون7-5 ه.ق به شمار می رود  که احتمالا بقایای مسجد- مدرسه سلجوقی باشد. از کشفیات دیگر در تپه منار  می توان  به ادامه تالار ستون دار(شبستان مسجد) ویک سیستم آبرسانی (قنات) اشاره کرد.

وی تصریح کرد: برای شناخت ساختار شهر و تکمیل کاوش های فصول پیشین ، فصل هشتم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین پس ازکسب مجوز کاوش ازپژوهشگاه سازمان ، از اوایل اردیبهشت ماه به مدت دوماه به همت پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین  به سرپرستی  احمد نیک گفتار درمجموعه پایگاه شهر  بلقیس در دو بخش ، داخل ارگ و شارستان که در داخل ارگ  با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخلی ارگ و فضاهای موجود درآن ، ایجاد فضای سایت موزه  برای بازدید کنندگان و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت  و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ و درمحدوده شارستان با تاکید بر تپه منار باهدف مشخص کردن کاربری وتکمیل ساختار مسجد- مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود آغاز گردیده است .

شهر تاریخی اسفراین معروف به شهربلقیس در فاصله سه کیلومتری جنوب غرب شهر فعلی اسفراین و شرق روستای جوشقان قرار گرفته است. این شهر بالغ بر 200 هکتار وسعت و متشکل از سه بخش ارگ ، شارستان و ربض است.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto