اخبار

۲۲ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱ تعداد بازدید: ۵۶۳

تشکيل ستاد قوي به منظور اجراي طرح توسعه مجموعه فرهنگي-تاريخي مفخم

تشکيل ستاد قوي به منظور اجراي طرح توسعه مجموعه فرهنگي-تاريخي مفخم

استاندار خراسان شمالی با اشاره به ظرفیت های بالقوه و بالفعل مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم بجنورد به عنوان پروژه محرک توسعه شهری، بر تشکیل ستادی قوی به منظور تصویب و اجرای این طرح تأکید کرد.

دکترمحمدعلی شجاعی  جمعه 21 دی ماه، پس از بازدید از آیینه خانه و عمارت مفخم و بافت پیرامونی آن در نشستی که در محل عمارت مفخم و با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهری برگزار شد، با بیان اینکه این بنای تاریخی حاصل یک فکر بزرگ است، گفت: ما نیز امروز باید بتوانیم با همین نگاه آن را به یک مجموعه بزرگتر تبدیل کنیم.

دکتر شجاعی با تأکید بر لزوم آماده سازی طرحی قوی به منظور ساماندهی و توسعه مجموعه مفخم، اظهار کرد: ایجاد اثری ماندگار و بزرگ، مستلزم طرحی قوی است که در عین حفظ هویت فرهنگی و تاریخی، به صورت جامع تمام کاربری ها و نیازهای اجتماع های شهری را نیز در خود جای داده باشد.

وی افزود: اقدامات قانونی و شرح وظایف دستگاه های دخیل در طرح احصاء شود و مدیران این دستگاه ها در جهت طرح اقدام کنند، در بخش بعدی ما نیز برای تملک زمین و ساختمان های واقع در طرح، کمک خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه هر اقدامی در این مجموعه باید در جهت اجرایی شدن طرح انجام شود، عنوان کرد: فاز به فاز پروژه باید برآورد و نحوه تأمین مالی داشته باشد و اگر منابع به خوبی تعریف شود، نتیجه آن طرح فاخر و بزرگی خواهد شد که این مهم شدنی است.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی با تأکید بر اینکه استانداری در این طرح قطعا ورود دارد، از تشکیل ستادی قوی برای این مهم خبر داد و تصریح کرد: تهیه طرحی جامع، هم افزایی دستگاه ها، تملک املاک شخصی و خصوصی و تقسیم بندی و زمان بندی مناسب جهت اجرای پروژه، ذیل این ستاد به صورت جدی پیگیری می شود.

دکتر شجاعی با بیان اینکه محوریت مجری این طرح با شهرداری باشد، عنوان کرد: بر این اساس شهرداری باید علاوه بر حریم میراث فرهنگی، حریمی نیز برای مجموعه قائل و با تعریف کد ارتفاع، مانع بی نظمی های بصری شود.

وی افزود: همچنین شهرداری علاوه بر طرح اصلی که مربوط به خود مجموعه فرهنگی-تاریخی است، طرحی نیز برای خیابان های اطراف این مجموعه تهیه و اجرایی کند تا ساختمان و کاربری هایی متناسب با این فضا ایجاد شوند و پیوستگی فضای فرهنگی و سنتی حفظ شود.

استاندار خراسان شمالی در پایان با بیان اینکه ساز و کار تشکیلاتی طرح هرچه زودتر باید تعریف شود تا تمام دستگاه ها بتوانیم برای اجرایی شدن آن کمک کنیم، عنوان کرد: پس از تشکیل ستاد مربوطه، متولی این طرح که شهرداری است امور را پیگیری و شرح وظیفه هر دستگاه را مطالبه می کند.

شهردار بجنورد نیز در این نشست گفت: این آمادگی در شهرداری وجود دارد تا هرگونه مباحث مربوط به طرح را پس از تعیین تکلیف ستاد اجرایی، پیگیری و به سرانجام برساند.

براتیان با اشاره به اینکه اجرایی شدن این مهم، مستلزم هماهنگی های بین بخشی است، عنوان کرد: شهرداری به عنوان متولی مباحث اجرایی مربوطه را انجام خواهد داد.

وی با تأکید بر ضرورت تملک عرصه و زمین های واقع در طرح، همزمان با تهیه و تدوین طرح نهایی، افزود: کلیات طرح و حدود عرصه مشخص است و ما با محوریت مالکیت 4 بخش شامل عرصه های متعلق به میراث فرهنگی، شهرداری، راه و شهرسازی و بهداشت و درمان آمادگی داریم تا کار را شروع کنیم.

وی همچنین به تدوین طرح مربوط به پیرامون و حریم مجموعه نیز اشاره داشت و گفت: این طرح نیز پس از تهیه باید در کمیسیون سیما و منظر به تصویب برسد تا ساخت و ساز و تعریف کاربری ها در سال های آینده مطابق با آن انجام شود.

شهردار بجنورد عنوان کرد: در اجرای این طرح بزرگ، کاربری های متفاوت، حتی مباحث درمانی و... با حفظ هویت تاریخی و فرهنگی فضا، در نظر گرفته می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در این نشست ضمن تشکر از رویکرد مثبت و ویژه استاندار نسبت به توسعه مجموعه فرهنگی-تاریخی مفخم، اظهار کرد: اجرای این طرح در آینده ای نزدیک و افزایش فضای فرهنگی و تاریخی این منطقه، باعث هویت بخشی به شهر بجنورد می شود.

حبیب یزدان پناه با ابراز امیدواری از اینکه توسعه مجموعه مفخم زمینه ساز حضور گردشگران و بالتبع رونق و پویایی اقتصاد شهر و توسعه گردشگری داخلی و شهری می شود، گفت: اکنون فضای حاکم در استان نسبت به بازآفرینی و تجدید حیات در این محدوده تاریخی بسیار مثبت است و ما به دنبال اجرایی شدن این طرح هستیم.

گفتنی است؛ این نشست با حضور استاندار خراسان شمالی، فرماندار بجنورد، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران کل و مسئولان شهری در محل تالار عمارت تاریخی مفخم برگزار شد.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto