اخبار

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ تعداد بازدید: ۶۷۰

افزايش ماندگاري مسافران در خراسان شمالي، نياز جدي اقتصاد استان است

افزايش ماندگاري مسافران در خراسان شمالي، نياز جدي اقتصاد استان است

به گزارش روابط عمومی، محمدرضا خباز در آئین افتتاح هشتمین نمایشگاه صنایع دستی استان در محل بش قارداش بجنورد، اظهار کرد: لازمه ماندگاری و تردد مسافران و زائران امام رضا(ع) در بجنورد، ایجاد نمایشگاه های دائم و موقت صنایع دستی در شهرستان های مسیر تردد مسافران و زائران است.

وی ادامه داد: با زمینه سازی ماندگاری مسافران، زائران همه پول خود را در مشهد هزینه نکرده و بخشی از مخارجشان را به بجنورد اختصاص می دهند.

وی گفت: از شوراهای شهرهایی که در مسیر تردد زائران قرار دارند، انتظار می رود زمین های مناسبی را برای احداث نمایشگاه های موقت و دائم صنایع دستی، به اداره کل میراث فرهنگی استان اختصاص دهند.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در صورت بی توجهی به راه اندازی بازار صنایع دستی، هنر دست هنرمند به ثمن بخس فروخته شده و زحمات آن ها بی جواب می ماند.

خباز با تاکید بر اینکه ماندگاری مسافر در این استان سرلوحه کار مسئولان قرار گیرد، اضافه کرد: در این صورت هنرمند از ارزش افزوده کار خود بهره می برد.

وی با تاکید بر اینکه باید زمینه فروش صنایع دستی هنرمندان فراهم شود، گفت: این امر نیازمند تنظیم دستورالعملی مدون است که توسط سازمان میراث فرهنگی استان تهیه و در شهرستان ها اجرایی شود.

استاندار خراسان شمالی از آغاز سفرهای شهرستانی خود ار روز پنجشنبه خبر داد و یادآور شد: نخستین سفرم به مانه و سملقان است که تصمیمات لازم در زمینه رونق صنعت گردشگری و صنایع دستی گرفته خواهد شد.

 خباز هنر مردم خراسان شمالی را زبانزد عام و خاص توصیف کرد و ادامه داد: بانوان این استان در کنار اداره زندگی خود هنرنمایی کرده و با تولید آثار فاخر به اقتصاد خانواده خود کمک می کنند.

وی با اشاره به اینکه دو مشکل را مسئولان در مسیر هنرنمایی بانوان در رشته صنایع دستی پیگیری کنند، مشکل نخست را بحث نبود محل دائم نمایشگاه صنایع دستی و مشکل دوم را میزان ماندگاری پایین زائران در این استان دانست.

وی اضافه کرد: سالانه بیش از 20 میلیون مسافر به مشهد مقدس می روند که باید زمینه ماندگاری آن ها فراهم شود.

استاندار خراسان شمالی با طرح این موضوع که حتی هزار تومان از جیب مسافر در این استان هزینه شود منفعت است، تصریح کرد: وظیفه حاکمیت ایجاد احساس امنیت و آرامش برای مسافر است که این مهم محقق شده و اکنون باید صنایع دستی مان را در معرض دید قرار دهیم تا به فروش برسد.

خباز یکی از ویژگی های مثبت راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی را، عاملی برای استراحت مسافران و موثر در کاهش تصادفات عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه در زمان مسئولیتش و با مدیریت جهادی میزان ماندگاری مسافران در استان کویری سمنان از دو ساعت به یک شبانه روز افزایش یافت، تصریح کرد: خراسان شمالی به نسبت سمنان آب و هوایی بکر و بسیار خوب دارد که از آن باید به نفع گردشگری استان بهره برد.   

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto