اخبار

۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰ تعداد بازدید: ۷۳۵

همکاري نخبگان در توسعه فعاليت هاي ميراث فرهنگي و صنايع دستي اثربخش است

همکاري نخبگان در توسعه فعاليت هاي ميراث فرهنگي و صنايع دستي اثربخش است

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، نخبگان و صاحب نظران عرصه فرهنگ و تاریخ را سرمایه های اصلی بخش میراث فرهنگی دانست و خواستار تعامل همه جانبه این قشر با اداره کل میراث فرهنگی استان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه در نخستین جلسه هم اندیشی با نخبگان حوزه فرهنگ و تاریخ خراسان شمالی اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی آمادگی همکاری همه جانبه با نخبگان استان را دارد و از پیشنهادات این بخش در توسعه میراث فرهنگی استان استقبال می شود.

تبدیل مقبره سردار مفخم به موزه مشاهیر

وی در ادامه سخنان خود به تبدیل مقبره سردار مفخم به موزه مشاهیر اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اجرای این طرح به نماینده ولی فقیه در استان اعلام و با موافقت ایشان همراه بوده است.

وی افزود: قرار است به زودی در هر شهرستان خراسان شمالی مقبره یک فرد مشهور به موزه مشاهیر تبدیل شود.

یزدان پناه اجرای این طرح را در آشنایی بیش از پیش مردم و گردشگران با مشاهیر بومی در نقاط مختلف استان موثر دانست.

اجرای طرح توسعه ایوب پیغمبر به همت میراث فرهنگی

این مسئول با اشاره به اجرای طرح توسعه منطقه گردشگری تاریخی ایوب پیغمبر بجنورد در آینده نزدیک، استفاده از ظرفیت این بخش تاریخی را عاملی مهم در جذب گردشگران داخلی و خارجی دانست.

یزدان پناه با بیان اینکه با همکاری کارشناسان اداره کل اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی استان، 24 مورد از معضلات و کمبودهای این منطقه تاریخی احصاء شده است، خاطرنشان کرد: از ماه محرم استخر ایوب تخریب و طرح توسعه آن عملیاتی می شود.

وی ادامه داد: سلامت و خاصیت آب ایوب پیغمبر بجنورد طبق اعلام کارشناسان از آب سرعین اردبیل بیشتر بوده و در صورت توسعه این منطقه تحول خوبی در حوزه گردشگری استان ایجاد می شود.

وی افزود: طبق رایزنی با بانک ملی از مسئولان این بانک خواسته شده تا در منطقه ایوب بانک قدیمی را به موزه سکه تبدیل نمایند و فرماندهان تیپ 130 ارتش نیز جهت استقرار توپ و تانک و نمادهای دفاعی در آن منطقه اعلام آمادگی کرده اند.

پیگیری مشکلات سرمایه گذاران حوزه میراث فرهنگی به همت مجمع نمایندگان خراسان شمالی

سرپرست میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از مهم ترین اهداف این نهاد در برنامه های کاری، پیگیری مشکلات و مطالبات سرمایه گذاران است، گفت: با مجمع نمایندگان استان هماهنگ شده تا از نزدیک با حضور در محل از مشکلات بخش خصوصی آگاه و مسائل را در صورت توان پیگیری نمایند.

یزدان پناه با اشاره به اینکه چندی پیش با حضور دکتر عزیزی نماینده مردم شیروان مواردی از مشکلات سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خراسان شمالی پیگیری شد، افزود: تلاش بر حل مشکلات بخش خصوصی توسط نمایندگان مجلس، با هدف توسعه بخش گردشگری استان است.

وی در ادامه سخنان خود ایجاد تغییر و تحول در بازار تاریخی سبزه میدان بجنورد و راه اندازی بازارهای سنتی و مشاغل مربوط به حوزه صنایع دستی با همکاری شورای شهر، تعیین تکلیف زمین های تپه معصوم زاده، توسعه فضای سبز اطراف آینه خانه مفخم و ایجاد غرفه ستاد اسکان فرهنگیان در بجنورد را از برنامه های پیش رو عنوان کرد.

وی با بیان اینکه طبق رایزنی های انجام شده با شهرداری بجنورد به زودی خیابان چهار راه آتش نشانی به سمت آینه خانه سنگ فرش می شود، تصریح کرد: فضای اطراف آینه خانه نیازمند حال و هوای سنتی و تاریخی است.

یزدان پناه ادامه داد: به زودی شب های فرهنگی به صورت منظم در روزهای پایانی هفته با پخت غذای سنتی، موسیقی مقامی و برنامه های فرهنگی در محل آینه خانه بجنورد اجرا می شود.

برپایی هشتمین نمایشگاه صنایع دستی از 16 الی 19 مرداد در بش قارداش

این مسئول به برپایی هشتمین نمایشگاه صنایع دستی از مورخه 16 الی 19 مرداد در محل بش قارداش اشاره کرد و افزود: 120 غرفه در این نمایشگاه با مشارکت فعالان حوزه تاریخ و فرهنگ استان های مختلف کشور پیش بینی شده است.

وی برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی چوب همزمان با هشتمین نمایشگاه صنایع دستی در بجنورد را از سایر برنامه های پیش بینی شده دانست و گفت: این نمایشگاه به مدت سه روز پذیرای علاقمندان بخش میراث فرهنگی است.

گفتنی است در این جلسه مواردی از سوی نخبگان بخش میراث فرهنگی و گردشگری خراسان شمالی به شرح ذیل مطرح شد:

-معرفی سنت های قدیمی و آئین خاص مردم خراسان شمالی مانند مراسم عروسی در هشتمین نمایشگاه صنایع دستی

-تخفیف هزینه بلیط موزه های مردم شناسی به جامعه دانش آموزان و کودکان

-اختصاص فصلی خاص به پخت سمنو و برگزاری آئین مخصوص مانند فصل گلاب گیری در کاشان

-تهیه المان آبنبات و سایر سوغات شهر بجنورد مانند گلیم و جاجیم

-برپایی جشنواره آبنبات در بجنورد

-بررسی وضعیت بیمارستان مفخم

-نصب تابلوهای راهنمای گردشگری به جهت هدایت مسافران به سمت آینه خانه

-معرفی کندیک و برندسازی آن

-علاوه بر میراث فرهنگی، میراث طبیعی نیز معرفی شود.

-همکاری فعالان بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی با اصحاب رسانه

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto