اخبار

۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۹ تعداد بازدید: ۲۵۱

کاوشهاي باستان شناختي شهر بلقيس پايان يافت

کاوشهاي باستان شناختي شهر بلقيس پايان يافت
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی به نقل از خبرگزاری ایرنا،مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس ا اظهارداشت : فصل نهم کاوش شهر تاریخی بلقیس از اواخر اردیبهشت ماه آغاز تا اوایل تیرماه سال امسال به مدت 40روز با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی در دو بخش داخل ارگ و شارستان انجام شد.
علیرضا نجفی افزود: این کاوش ها در داخل ارگ باهدف شناخت و آگاهی از ساختارمعماری داخل ارگ و فضاهای موجود در آن، فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ و درمحدوده شارستان با تاکید بر تپه منار با هدف مشخص کردن کاربری وتکمیل ساختار بنای احتمالی مسجد یا مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان -شناختی نمایان شده بود انجام شد.
وی گفت: از مهم ترین یافته های شارستان در بخش معروف به تپه منار می توان به تعداد حجره با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی و یک بنای چهار ضلعی به ابعاد 8 × 8 متر با دیواری به ضخامت 60 / 1 سانتیمتر که احتمالاً در بالای آن گنبد قرار داشته، می باشد که در فصول قبل بخشهایی ازساختار این بنا شامل ایوان ، راهرو مزین به گچبری ،و تعدادی حجره طی کاوش های باستان شناسی کشف شده بود. 
نجفی افزود: یافته های باستان شناختی در این بخش بیانگر آن است که احتمال دارد این ساختار باحمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده شده و به یک فضای صنعتی(کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل شده و تا ابتدای حکومت سربداران این روند ادامه داشته است.
مدیر ملی پایگاه شهر تاریخی بلقیس مهم ترین کشفیات در داخل ارگ در این کاوش را تعدادی اتاق با ساختار پی سنگی و دیوارچینه ای که ادامه ساختارهایی که درفصول قبل کشف شده بود ذکرکرد وتصریح کرد : بخش اعظم این ساختار در طی حفاری غیر مجاز تخریب شده است.
نجفی از دیگر یافته های مهم این کاوش در داخل ارگ پس از تخریب های حفاری های غیرمجاز و ساخت سازهای دوره های متعدد که در آن صورت گرفته وباقی مانده را ساختارآبرسانی شامل یک حوض هشت ضلعی و یک حوض چهارضلعی با یک آبراهه آجری در داخل حیاط مرکزی ذکرکرد .
وی افزود:. هنر سفالگری ، شیشه گری ، فلزکاری و گچبری که قطعه هایی ازآن درکاوش بدست آمده از دیگر یافته ها در زمینه صنعت ، هنر و حرفه دراین شهر تاریخی است.
به گزارش ایرنا شهر کهن اسفراین معروف به 'شهر بلقیس' به عنوان دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران پس از ارگ بم است که در فاصله سه کیلومتری جنوب غربی شهر کنونی اسفراین قرار دارد.
به گفته مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس این شهر کهن بیش از 200 هکتار وسعت دارد و متشکل از سه بخش ارگ، شارستان و ربض است که براساس اسناد تاریخی این شهر در قبل از اسلام آباد و شکوفا بوده و در سال 31 هجری توسط مسلمانان فتح شده است.
** قدیمی ترین استقرار در بلقیس
به گفته وی و با استناد به یافته های باستان‌شناختی و اشارات متون تاریخی قدیمی ترین استقرار در این شهر تاریخی که تاکنون شناسایی شده مربوط به اواخردوره ساسانی - صدر اسلام است و زندگی در آن تا پایان دوره صفوی به طور مداوم جریان داشته است.
این شهر در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتدای حکومت نادر یعنی در سال 1131 هجری قمری توسط افاغنه کاملاً ویران و تخریب شده، به نحوی که جایگاه پیشین خود را از دست داده است و از این زمان، کم کم نام افسانه ای بلقیس بر روی خرابه های شهر قدیمی اسفراین گذاشته شد.
نخستین فعالیت های باستان‌شناسی به صورت علمی در این مجموعه از سال 1386 آغاز شده و هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است.
مجموعه شهر تاریخی بلقیس دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران پس از ارگ بم است که به شماره4497 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است 
بنای عظیم شهر تاریخی بلقیس پر بازدید ترین اثر تاریخی و گردشگری استان خراسان شمالی از سال 94 تاکنون بوده است.
شهرستان 120هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto