اخبار

۲۸ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۱۱ تعداد بازدید: ۸۹۲

ايجاد سايت موزه فضاي باز در ارگ نادري شيروان

ايجاد سايت موزه فضاي باز در ارگ نادري شيروان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی گفت : پیرو تفاهم نامه منعقد شده بین پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور و دانشگاه نانجینگ چین، تیم مشترک باستان شناسی ایران و چین درپاییز سال 1395 نخستین فصل کاوش های باستان شناسی تپه نادری با هدف شناسایی توالی باستانی منطقه اترک را آغاز کردند که به مدت پنج سال این فعالیت ها ادامه خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: همزمان با این کاوشها برنامه مرمت برج و باروی ارگ نادری آغاز شده و در سال جاری حدود 70 متر از برج و باروی اطراف محوطه با اعتباری بالغ بر 2500 میلیون ریال مرمت شده است.

 او ادامه داد: این اثر تاریخی در میانه بافت فرسوده شهری واقع شده که ساماندهی آن بعنوان عنصر اصلی تقویت هویت شهری در قالب یک سایت موزه فضای باز در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفته است.

سویدانلویی گفت: طبعا ساماندهی ارگ نادری ضمن بهبود کیفی سیما و منظر شهر در منطقه بافت فرسوده، باعث جذب و ماندگاری گردشگر در منطقه خواهد شد. ارگ نادری شیروان در تاریخ 23/1/1346 به شماره 703 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید است.

ارگ نادری شیروان یکی از برجسته ترین استقرارگاه های باستانی در سراسر دره رود اترک است که قدمت آن به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد. ارگ نادری متشکل از یک تپه مصنوعی به ارتفاع بیش از 20 متر است که حاصل نهشته شدن متوالی لایه های باستانی و بقایای مسکونی ادوار گذشته بر روی هم است. در دوره قاجار در گرداگرد این تپه قلعه ای ایجاد شده که برج و باروی آن تا ده های اخیر حفظ شده بود.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto