اخبار

۵ تير ۱۳۹۹ ۰۹:۴۸ تعداد بازدید: ۵۳

بافت تاريخي روستاي اسفيدان بجنورد مرمت مي‌شود

بافت تاريخي روستاي اسفيدان بجنورد مرمت مي‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به آغاز مرمت بافت تاریخی روستای هدف گردشگری اسفیدان بجنورد، از ابلاغ یک میلیارد ریال اعتبار ملی برای این منظور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، حبیب یزدان‌پناه روز پنج‌شنبه 5 تیرماه 99 با بیان این مطلب گفت: «با توجه به اینکه بافت روستای هدف گردشگری اسفیدان واجد ارزش‌های فرهنگی و تاریخی شناخته شده است، با ابلاغ اعتباری ملی، مرمت بافت این روستا در دستور کار قرار گرفت.»

او تصریح کرد: «در این مرحله، مرمت بخشی از جداره‌های بافت تاریخی روستا، پاک‌سازی و کف‌سازی معابر، گذرها و دیگر اقداماتی که به تقویت هویت فرهنگی و تاریخی بافت کمک می‌کند، انجام می‌شود.»

او با اشاره به این‌که گردشگری روستایی یکی از ارکان مهم صنعت گردشگری به شمار می‌آید، عنوان کرد: «با توسعه زیرساخت‌ها به دنبال شکوفایی و رشد اقتصادی روستاهای هدف گردشگری استان هستیم.»

روستای اسفیدان از مناطق نمونه گردشگری در استان خراسان شمالی است که در 45 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع‌ شده است. این روستا بافت مسکونی جالب ‌توجهی دارد و خانه‌ها  به‌ شکل پلکانی در دامنه کوه ساخته شده‌اند.

از جاذبه‌های روستا می‌توان به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره شیخ محمدرضا ربانی معروف به حاج آخوند، آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر  اشاره کرد.

صنایع‌دستی این روستا مانند فرش‌های دست‌باف، صنایع چوبی، سفالی، قالی‌بافی و چادرشب بافی است.غذاهای سنتی اسفیدان از جمله فتیر مسکه، آش پلو، قورمه، کاچی و آش قلیه طرفداران زیادی دارد. موسیقی محلی شامل قشمه و دوتار، مراسم محلی مانند روز اول عید نوروز که در این روز نزدیک امامزاده نذری می‌دهند و مراسم روز سیزده‌بدر که به آبشار هنرور می‌روند. همچنین سوغات اسفیدان کشمش، بادام و گردو است. این روستا جز روستای هدف گردشگری استان خراسان شمالی محسوب می‌شود.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto