اخبار

۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۳۰ تعداد بازدید: ۸۶

ابلاغ يک ميليارد ريال اعتبار به روستاي هدف گردشگري روئين اسفراين

ابلاغ يک ميليارد ريال اعتبار به روستاي هدف گردشگري روئين اسفراين

مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای روئین از ابلاغ یک میلیارد ریال اعتبار به منظور مطالعات بافت تاریخی این روستای هدف گردشگری شهرستان اسفراین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، حامد وظیفه‌شناس روز چهارشنبه 8 خردادماه 99 با اعلام این خبر گفت: «این مبلغ از محل اعتبارات ملی و در سطح پایگاهی با هدف بازنگری در عرصه و حریم محدوده روستا و تنظیم ضوابط اختصاصی به بافت تاریخی روستای روئین اختصاص داده‌شده است.»

او با اشاره به این‌که مرمت هشت بنای دارای ارزش فرهنگی تاریخی این روستا در حال انجام است، گفت: «تاکنون اقداماتی از جمله سنگ‌فرش و جداره‌سازی، مطالعه جی‌ای اس، مرمت و استحکام‌بخشی منازل صورت گرفته است.»

مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای روئین با اشاره به اینکه پایگاه مرمت بافت تاریخی روستای هدف گردشگری رویین از سال ۹۷ شروع به کار کرده است، گفت: «تاکنون اعتباری بالغ‌بر 8 میلیارد ریال برای این امر هزینه شده است.»

وظیفه‌شناس گفت: این روستا در سال ۸۷ با شماره ۲۲۷۷۷ به ثبت آثار ملی رسید و از سال ۹۷ پایگاه ملی میراث فرهنگی بافت تاریخی روستای رویین راه‌اندازی شد.»

روستای هدف گردشگری روستای روئین در 27 كیلومتری شمال اسفراین واقع‌شده و آب‌وهوای معتدل كوهستانی با زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های معتدل است. آب فراوان باغ‌های این روستا را پررونق ساخته بطوریكه هیچ فصلی از سال از محصولات باغی بی‌بهره نبوده است. ازجمله محصولات این روستا سیب، گلابی، گردو، انگور، هلو، گیلاس و زردآلو است. در این روستا خانه‌ها به طرز بسیار زیبایی به‌صورت پلكانی بر روی یكدیگر ساخته‌شده‌اند بطوریكه پشت‌بام منزل یكی حیاط خانه دیگری است.

همچنین روستا طبیعتی سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمی، درخت‌های چنار قدیمی دارد كه به آن چهره منحصربه‌فردی بخشیده است.

مقبره ملا عارف روئینی و امامزاده اسحاق در این روستا قرار دارد. هنر زنان روستا چادرشب بافی، چتائی بافی، حوله و دستمال است. سوغات محلی این روستا چادرشب، حوله پارچه‌ای، گردو، عسل، تولیدات دامی و باغی است. ورزش محلی كشتی باچوخه، غذای سنتی کله‌جوش، مراسم محلی جشن نوروز، جشن سیزده‌بدر، مراسم دهه فاطمیه و دهه محرم، موسیقی محلی دوتار و قشمه در این روستا از ویژگی‌های خاص برخوردار است.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto