اخبار

۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ۰۹:۳۲ تعداد بازدید: ۲۷۰

فصل هفتم پژوهشهاي باستان شناسي بين المللي در محوطه تاريخي ريوي آغاز خواهد شد

فصل هفتم پژوهشهاي باستان شناسي بين المللي در محوطه تاريخي ريوي آغاز خواهد شد

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: فصل هفتم پژوهش های باستان شناسی ایرانی- آلمانی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان از ابتدای مهر ماه سال جاری با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز خواهد شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه افزود: این فعالیتها با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان از سال 1394 آغاز شده و هر ساله در مهر و آبان ماه در محوطه تاریخی ریوی انجام می شود. مهمترین فعالیتهای این فصل، کاوش باستان شناسی، مطالعه ژئومورفولوژی، ساماندهی محوطه و تهیه طرح سایت پلان مدیریتی و مرمت اثار حاصل از کاوش خواهد بود که با همکاری متخصصینی از ایران و آلمان انجام خواهد گرفت.

 لازم به ذکر است محوطه تاریخی ریوی در 3 کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. بر اساس پژوهشهای باستان شناسی این محوطه یک استقرارگاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود 3500 سال قبل تا کنون مورد توجه جوامع بشری بوده است. مهمترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دورانهای هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده که سکونتگاه شهری و مرکز استقرار مردمان دشت سملقان بوده است.

محوطه تاریخی ریوی یکی از مهمترین استقرارگاه های تاریخی در شمال شرق کشور است که نزدیکی آن به جاده ارتباطی گرگان به مشهد فرصت مناسبی را برای ایجاد سایت موزه گردشگری و رشد صنعت توریسم دشت سملقان فراهم نموده است.

با توجه به ماهیت علمی و فرهنگی این پژوهش و لزوم حفظ و معرفی این استقرارگاه تاریخی و فراهم نمودن شرایط جذب گردشگر، شرایط بازدید از این محوطه در حین کاوش­های باستان شناسی برای عموم فراهم است.   

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto