اخبار

۱۵ تير ۱۳۹۸ ۱۲:۴۵ تعداد بازدید: ۳۳۱

همکاري دانشگاه اصفهان در پروژه مرمت و مقاوم سازي مجموعه تاريخي مفخم

همکاري دانشگاه اصفهان در پروژه مرمت و مقاوم سازي مجموعه تاريخي مفخم

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در پی انعقاد تفاهم نامه بین این اداره کل و دانشگاه اصفهان اولین مرحله پروژه مقاوم سازی مجموعه تاریخی مفخم شامل عمارت و آیینه خانه مفخم شروع شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی مستوفیان از حضور نمایندگان دانشگاه اصفهان در بجنورد به منظور انجام اقدامات مربوط به مقاوم سازی مجموعه آیینه خانه و عمارت مفخم خبر داد.

مستوفیان تصریح کرد: این نمایندگان از جمله عضو هیئت علمی دانشکده عمران با تخصص سازه های سنتی و عضو ایسکارسا(کمیته علمی بین المللی تحلیل و مرمت سازه های میراث معماری)، عضو هیئت علمی دانشکده عمران با تخصص ژئوتکنیک و تعدادی از کارشناسان ارشد حوزه معماری، مرمت و ژئوتکنیک به مدت سه روز در بجنورد حضور دارند.

وی افزود: مشخص کردن دلایل رطوبت موجود در بناهای مجموعه و برنامه ریزی برای پایش کوتاه مدت آن و نیز تعیین مکان های مناسب برای انجام مطالعات مربوط به خاک و سطح آب زیرزمینی، بررسی وضعیت آسیب ها و به ویژه ترک های موجود در بنا از جمله برنامه های این تیم تخصصی و برنامه ریزی برای ادامه کار خواهد بود.

وی عنوان کرد: با مشخص کردن مراحل زمان بندی برای ادامه کار، عملیات مراحل مختلف طرح مرمت شروع و با حضور دوره ای و مرتب متخصصان دانشگاه اصفهان، مراحل پیشرفت کار مورد کنترل و تأیید قرار خواهد گرفت.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: تهیه طرح مرمت و مقاوم سازی مجموعه تاریخی مفخم شامل شش مرحله مطالعات، مستندنگاری، تهیه و تکمیل مطالعات مربوط به خاک و پی، تهیه و تکمیل مطالعات مربوط به مصالح و سازه، تحلیل و تهیه طرح مرمت سازه ای و طراحی سیستم های پایش است.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto