اخبار

۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲ تعداد بازدید: ۳۹۷

طرح احياء دو اثر تاريخي خراسان شمالي به تصويب شوراي فني سازمان ميراث فرهنگي کشور رسيد

طرح احياء دو اثر تاريخي خراسان شمالي به تصويب شوراي فني سازمان ميراث فرهنگي کشور رسيد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از بررسی و تأیید اجرای طرح پیشنهادی استحکام بخشی و مقاوم سازی عمارت و آیینه خانه مفخم در شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، علی مستوفیان اظهار داشت: با توجه به اخذ مجوزهای لازم برای طرح پیشنهادی اولیه در جلسه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور در تاریخ 12 خردادماه 98، این طرح پس از بحث و بررسی و تغییرات مدنظر مورد تصویب قرار گرفت.

مستوفیان تصریح کرد: اقدامات تکمیلی در خصوص تهیه طرح نهایی و مداخلات اجرایی جهت مرمت بخش های آسیب دیده و ساماندهی هر دو اثر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد که پس از مرمت و راه اندازی مجدد موزه های پیش بینی شده در این آثار، فضاهای مناسب برای بهره برداری گردشگران و شهروندان در اختیار قرار می گیرد.

وی افزود: با توجه به آسیب های موجود در دو اثر عمارت و آیینه خانه پس از زلزله اردیبهشت 96، بارندگی های اخیر و سایر مداخلات، طرح مرمت و احیاء این آثار با هدف حفظ ارزش های موجود و فراهم آوردن شرایط مناسب حضور شهروندان، گردشگران و کودکان تهیه شده است.

وی با اشاره به جذب اعتبارات اولیه مورد نیاز این طرح، عنوان کرد: ایجاد کاربری و عملکرد در بناهای تاریخی ضمن ایجاد شرایط ایده آل جهت حضور علاقه مندان و گردشگران به منظور دریافت لذت از ارزش های زیبایی شناختی می تواند به پایش مستمر و جلوگیری از به انزوا کشیدن آثار کمک شایانی نماید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: محافظت از آثار تاریخی، مرمت و احیاء بناهای تاریخی به منظور بهره برداری عموم شهروندان و به جریان افتادن روح زندگی در بناهای تاریخی یکی از مهم ترین برنامه ها و روش های علمی جهت پایداری، معرفی و ارتقاء ارزش های فرهنگی- اجتماعی هر شهر و تمدنی است.

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto