• باستان‌شناسان با توجه به معماری ویژهٔ این آتشکده که سقفی گنبددار است و باتوجه به لاشه‌سنگ و ملات ساروج به کار رفته که از مصالح ویژهٔ معماری ساسانی است، این آتشکده را مربوط به روزگار ساسانیان می‌دانند.

  • اسفراین کهن (شهر بلقیس) پس از اینکه در دوره صفوی رونق گرفت در سال 1731 میلادی توسط افغان ها تخریب شد و ساکنان آن شهر جدیدی را در نزدیکی شهر بلقیس ایجاد کردند.

  • این روستا با موافقت سازمان میراث فرهنگی در سال ۹۱ به عنوان منطقه نمونه ملی گردشگری نیز انتخاب شد

  • ارگ یا دژ باستانی آلما دوشن در بلندترین بخش کوهی بلند و استوانه ای شکل و منفرد قرار گرفته است، سطح این کوه نسبتا مسطح است.

  • با شنیدن نام قاجار همیشه عهدنامه های ننگین آن دوره در یاد ایرانیان تداعی میشود. اما بناهایی زیبا با معماری منحصر به فرد با ترکیب هنر های ایرانی نیز از میراث این دوره است.

سرپرست معاونت گردشگری خراسان شمالی از برگزاری یک دوره آموزشی برای مدیران اقامتگاه‌های بوم گردی استان با هدف توانمندسازی آنان در حوزه کاری خبر داد.
بیشتر بخوانید...

معاون صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: «در 9 ماهه سال جاری با استفاده از پرداخت تسهیلات و حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده در بخش صنایع‌دستی استان، برای 344 نفر اشتغال ایجاد شد.»
بیشتر بخوانید...

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با تأکید بر ایجاد جذابیت‌های ویژه در مرکز استان برای ماندگاری مسافران، گفت: «با هر نمادی که مربوط به شهرسازی بومی منطقه است باید فرهنگ و تاریخمان را معرفی کنیم.»
بیشتر بخوانید...

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خراسان شمالی گفت: «17300 مورد گشت نظارت و کنترل در راستای حفاظت از اماکن تاریخی استان در 9 ماهه سال جاری انجام شد.»
بیشتر بخوانید...

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی از مرمت 34 بنای تاریخی استان با اعتبار 43 میلیارد و 502 میلیون ریال در 9 ماهه سال جاری خبر داد.
بیشتر بخوانید...

دوره آموزشی توانمندسازی مدیران اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان شمالی برگزار می‌شود

١٣٩٩/١٠/٢٧

ایجاد اشتغال برای 344 نفر در بخش صنایع‌دستی خراسان شمالی

١٣٩٩/١٠/٢٧

لزوم استفاده از معماری بومی برای جذب گردشگر در خراسان شمالی

١٣٩٩/١٠/٢۴

اجرای 17 هزار و 300 گشت نظارت و کنترل از اماکن تاریخی خراسان شمالی

١٣٩٩/١٠/٢۴

مرمت 34 بنای تاریخی در خراسان شمالی

١٣٩٩/١٠/٢٣

با توجه به وظایف ذاتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبنی بر استفاده از ظرفیت افراد خلاق و متخصصان تحصیل‌کرده در راستای توسعه صنعت گردشگری و ایجاد ساختارهایی برای برقراری ارتباط بین صنعت، دانشگاه و بازار، اداره...بیشتر بخوانید...

اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان شمالی در نظر دارد نسبت به شناسایی پیمانکاران دارای گواهی صلاحیت به منظور اجرای پروژه های «موزه مردم‌شناسی و تاریخ شهر اسفراین» و «موزه مردم‌شناسی و تاریخ شهر آشخان...بیشتر بخوانید...

فراخوان شناسایی پیمانکار جهت اجرای پروژه‌های اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالیبیشتر بخوانید...

فراخوان شناسایی سرمایه گذار جهت مشارکت برای تکمیل و بهره برداری از: ۱-مجتمع خدماتی عمومی بهداشتی گراتی ۲- مجموعه گردشگری پلمیس 3-اردوگاه گردشگری منطقه نمونه فیروزهبیشتر بخوانید...

فراخوان تشکیل اتاق فکر گردشگری خراسان شمالی

١٣٩٩/٨/٢١

فراخوان شناسايي پيمانکار جهت اجراي پروژه‌هاي اداره‌کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي خراسان شمالي

١٣٩٩/٨/١

فراخوان شناسايي پيمانکار جهت اجراي پروژه‌هاي اداره‌کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي خراسان شمالي

١٣٩٩/٨/١

فراخوان شناسایی سرمایه گذار جهت مشارکت برای تکمیل و بهره برداری

١٣٩٩/٧/٣٠

سرزمین مادری - میراث فرهنگی استان خراسان شمالی

١٣٩٩/٧/٢۴

اماکن تاریخی و دیدنی خراسان شمالی

١٣٩٩/٧/٢۴

دستاوردهای ۸ ساله اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در دولت یازدهم و دوازدهم

١٣٩٩/٧/٢٣