اخبار

۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۲۴ تعداد بازدید: ۳۶۱

کشف شواهدي از يک تالار ستوندار هخامنشي در محوطه تاريخي ريوي، خراسان شمالي

کشف شواهدي از يک تالار ستوندار هخامنشي در محوطه تاريخي ريوي، خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی،حین انجام فصل پنجم پژوهشهای باستان شناسی بین اللملی در محوطه تاریخی ریوی خراسان شمالی بخش­هایی از یک تالار ستوندار و بنای خشتی بزرگ مربوط به دوران هخامنشی کشف شد. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان شمالی با اعلام این خبر افزود: محوطه تاریخی ریوی در نزدیکی روستای نجف، واقع در شهرستان مانه و سملقان و در شمال غرب استان خراسان شمالی قرار دارد. طی پژوهش­های باستان­شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی "ریوی" آغاز شد، باستان شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند. اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می­رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. بر اساس این پژوهشها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمد که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی است.

سویدانلویی گفت: پژوهش­های باستان شناسی محوطه تاریخی ریوی بصورت مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان از سال 1394 آغاز شده است و  با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان شناسی ریوی" جهت کاوش و پژوهشهای باستان شناسی  در محوطه تاریخی ریوی برنامه ریزی نموده است. با توجه به شواهد باستان شناختی، "ریوی" یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهشهای باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان خراسان شمالی گردد.

روابط عمومی

 

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto