اخبار

۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ۰۸:۲۱ تعداد بازدید: ۲۸۴

فصل پنجم پژوهشهاي باستان شناسي ايراني- آلماني در محوطه ريوي دشت سملقان آغاز مي شود

فصل پنجم پژوهشهاي باستان شناسي ايراني- آلماني در محوطه ريوي دشت سملقان آغاز مي شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی از آغاز فصل پنجم کاوش باستان شناسی در محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان و همکاری ایران و آلمان در این خصوص از مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گرگردشگری خراسان شمالی محمد سویدانلویی افزود: طی پژوهش­های باستان­شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی "ریوی" واقع در نزدیکی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان آغاز شده است، باستان­شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف، موسسه باستان شناسی آلمان در ایران که با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کرده است جهت همکاری در پروژه باستان شناسی محوطه ریوی استان خراسان شمالی اعلام آمادگی نمود. طی سال 1394 با تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همکاری­های بین المللی برگزار شد و در اردیبهشت ماه سال 1395 با حمایت و صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی کشور، این پژوهشها آغاز گردید.

وی گفت: در روند کاوشهای باستان شناسی در شهرستان مانه و سملقان که در سالهای 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد که از حدود 900 پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است. اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می­رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. بر اساس این پژوهشها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است. سویدانلویی افزود: بنابراین با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان شناسی ریوی" جهت کاوش و پژوهشهای باستان شناسی  به مدت 5 سال برنامه ریزی نمود. با توجه به شواهد باستان شناختی، "ریوی" یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهشهای باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: فعالیتهای باستان شناسی فصل پنجم محوطه ریوی از اول مهر سال جاری آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه خواهد داشت. این برنامه با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مشارکت موسسه باستان شناسی آلمان و با همکاری فرمانداری شهرستان مانه و سملقان و شورای شهر آشخانه انجام خواهد شد. در فصل پنجم پروژه باستان­شناسی محوطه تاریخی ریوی پژوهشگرانی با تخصص­های باستان­شناسی، ژئومورفولوژی، ژئوفیزیک، GIS، دیرینه محیط زیست­شناسی، هیدرولوژی و باستان فلزشناسی، از دانشگاه مونیخ آلمان، دانشگاه تهران، دانشگاه برلین آلمان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه یزد و دانشگاه هنر اصفهان شرکت خواهند داشت.

روابط عمومی

آمار بازدید

آدرس: خراسان شمالی،بجنورد،خیابان قیام جنوبی،قیام 12 پلاک 2

شماره تماس: 058-32288478-32288472-32288475

شماره فکس: 058-32288471

آدرس الکترونیکی: nk.chto@nkchto.ir
nkchto